Ako vytvoriť vzťahy v dátovom modeli

Po prvotnom importe tabuliek, pred samotnou analýzou, je potrebné ešte vykonať posledný krok – zadefinovanie vzťahov medzi tabuľkami. Bez toho by totiž PowerPivot nevedel, ako má dáta z tabuliek spojiť dohromady. Zároveň vďaka týmto prepojeniam už nebudete musieť písať stovky VLOOKUPov v Exceli, aby ste dali dáta dokopy do jednej kontingenčky.

Vzťahy zadefinujete v diagramovom zobrazení. Doňho sa dostanete dvoma spôsobmi:

  1. vpravo hore v lište PowerPivotu kliknete na „Zobrazenie diagramu“, alebo
  2. v pravom dolnom rohu PowerPivotu kliknete na tú mini ikonku, ktorá nie je zakliknutá (po nastavení sa myšou na ňu sa zobrazí popisok „Diagram“)

ppivot_diagram_otvorenie_sk

Po niekoľkých sekundách sa zobrazí Diagramové zobrazenie. Toto zobrazenie obsahuje všetky tabuľky, ktoré máme v našom modeli, a slúži najmä na prepájanie tabuliek. V našom prípade prepojenia ešte neexistujú, a uvidíme iba tabuľky vedľa seba:

ppivot_diagram_otvorenie2_sk

Vytvoríme teda prepojenia medzi tabuľkami. V modeli musí byť (až na zopár výnimiek) každá tabuľka prepojená s každou tabuľkou, a to buď priamo, alebo nepriamo. Tabuľky sa prepájajú cez stĺpce, ktoré obsahujú rovnaké dáta (tak ako keď píšete vzorec s funkciou VLOOKUP v Exceli). Ak tabuľky nevidíte na obrazovke, je možné ich presunúť na iné miesto (potiahnutím za ich záhlavie), alebo ich zväčšiť/zmenšiť potiahnutím za ich okraj (tak ako ked zväčšujete/zmenšujete okno vo Windowsoch).

Prepojenie vytvoríte tak, že kliknete na prepájací stĺpec v prvej tabuľke, a potom ho myšou potiahnete na prepájací stĺpec v druhej tabuľke. Názvy stĺpcov v tabuľkách nemusia byť rovnaké, ide totižto len o obsah, aký sa v nich nachádza. Takisto je zajedno, v akom smere stĺpce prepájate – PowerPivot si sám určí správny smer prepojenia, ak ho dáte naopak. Pri prepájaní tabuliek je ale nutné splniť podmienku, že aspoň jeden z prepájacích stĺpcov musí obsahovať unikátnu hodnotu. Ak to nie je splnené, PowerPivot prepojenie nevytvorí.

Vytvoríme teda nasledovné prepojenia:

  1. Stĺpec CurrencyKey z tabuľky Meny pretiahneme na stĺpec CurrencyKey v tabuľke Objednávky,
  2. Stĺpec DateKey z tabuľky Čas pretiahneme na stĺpec SaleDateKey v tabuľke Objednávky,
  3. Stĺpec ProductKey z tabuľky Produkty pretiahneme na stĺpec ProductKey v tabuľke Objednávky,
  4. Stĺpec SalesTerritoryKey z tabuľky Regióny pretiahneme na stĺpec SalesTerritoryKey v tabuľke Objednávky.

Výsledok by mal vyzerať približne takto:

ppivot_diagram_prepojenia_sk

Ak by ste neskôr zabudli, ako ste prepojili tabuľky, tak stačí naletieť myšou na dané prepojenie, a PowerPivot Vám vyznačí stĺpce v oboch tabuľkách, cez ktoré ste spravili toto prepojenie. Ak by ste náhodou prepojili tabuľky nesprávne, tak sa dá každé prepojenie zmazať – stačí kliknúť myšou na čiaru daného prepojenia (a treba byť pri tom veľmi presný), potom stlačíte kláves „Delete“, a potvrdíte, že chcete daný vzťah/prepojenie odstrániť z modelu.

Ak máte všetky tabuľky prepojené, je dobré prepnúť sa naspäť do zobrazenia údajov, pretože väčšinu úprav modelu už budete robiť len tam. Prepnete sa tam dvoma spôsobmi:

 

  1. vpravo hore v lište PowerPivotu kliknete na „Zobrazenie údajov“, alebo
  2. v pravom dolnom rohu PowerPivotu kliknete na tú mini ikonku – druhú sprava – ktorá nie je zakliknutá (po nastavení sa myšou na ňu sa zobrazí popisok „Diagram“)

ppivot_mriezka_otvorenie_sk

Týmto máme dátový model základne nastavený, a môžeme ho ísť vyskúšať pomocou kontingenčnej tabuľky. V hornej lište PowerPivotu kliknite na ikonu „Kontingenčná tabuľka“:

ppivot_kontingencka_vytvorenie1_sk

To Vás prepne naspäť do Excelu, a spýta sa Vás, kam chcete umiestniť kontingenčnú tabuľku, ktorou budete analyzovať dáta v PowerPivote:

ppivot_kontingencka_vytvorenie2_sk

Tu stačí stlačiť tlačítko „OK“, a následne sa Vám vytvorí kontingenčná tabuľka:

ppivot_kontingencka_vytvorenie3_sk

Táto kontingenčná tabuľka sa používa rovnako ako klasická kontingenčka v Exceli. Rozdiel je v tom, že analýzy nepočíta Excel, ale PowerPivot – a Excel len zobrazuje výsledky. Takisto si všimnite v ponuke kontingenčnej tabuľky, že sú tam všetky tabuľky, ktoré ste naimportovali do PowerPivotu – a polia z nich môžete používať a kombinovať naraz v jednej kontingenčke, a to ľubovoľným spôsobom. Vyskúšajte si napríklad túto analýzu:

  1. Rozkliknite tabuľku Objednávky, a zakliknite stĺpec SalesAmount_USD. Zobrazí sa súčet cien všetkých objednávok,
  2. Rozkliknite tabuľku Meny, a zakliknite stĺpec CurrencyName. Súčet cien objednávok z predchádzajúceho bodu sa teraz rozreže podľa jednotlivých mien,
  3. Rozkliknite tabuľku Čas, a presuňte stĺpec CalendarYear do oblasti „Stĺpce“ vpravo dole v ponuke kontingenčnej tabuľky. Štatistika z bodu 2 sa teraz rozpočíta medzi jednotlivé roky.
  4. Výsledok bude vyzerať takto:

ppivot_kontingencka_vytvorenie4_sk

Takto teda vytvoríte základný dátový model PowerPivotu. Tu to však nekončí – toto je ešte len menej ako 1% z toho, čo PowerPivot dokáže 🙂

Zvyčajne po vytvorení takéhoto základného modelu prejdete k ďalším úpravám modelu – premenovanie tabuliek a stĺpcov, skrytie alebo vymazanie nepotrebných stĺpcov, pridanie kalkulácií, a podobne. Na to sa však potrebujete vrátiť do PowerPivotu. Dá sa tam vrátiť dvoma spôsobmi:

  1. Prepnete sa naspäť do okna PowerPivotu – ono sa totiž vytvorením kontingenčky nezavrelo, ale zostalo otvorené na pozadí,
  2. V excelovskom menu kliknete na záložku POWERPIVOT, a potom na ikonku Spravovať.

Potom by ste sa mali znova ocitnúť v PowerPivote, a mali by ste v ňom vidieť všetky tabuľky a dáta, ktoré tam boli aj predtým. A ako ďalej? To si už povieme v ďalšom článku 🙂