Power BI Premium

Na začiatku júna Microsoft uviedol novú službu Power BI Premium. Okrem iného je toto jediná možnosť, ako hostovať reporty Power BI na svojom vlastnom vnútrofiremnom serveri. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa táto služba líši od Power BI Free a Power BI Pro, koľko to celé stojí, a aké sú jej výhody a nevýhody v porovnaní s doterajšími možnosťami.

Power BI po svojom uvedení v roku 2015 spravil malú revolúciu vo svete self-service BI – priniesol užívateľom možnosť vytvárať profesionálne analýzy a moderné reporty, na úrovni riešení ako Tableau alebo QlikSense, za zlomok ich nákladov, resp. úplne zadarmo. Nasadenie vo veľkých či finančných firmách však dlho trpelo niekoľkými nedostatkami. Prvým bol licenčný model, ak ste ho chceli naplno používať pre stovky až tisícky užívateľov – bolo potrebné platiť cca. 9 eur mesačne za každého užívateľa, aj keď iba potreboval prezerať report. Druhým problémom bolo umiestnenie dát v cloude – nemysliteľná možnosť pre spoločnosti s citlivými informáciami (telecom, finance, health, insurance), prípadne pre tých, ktorí majú zo zákona zakázané ukladať dáta do cloudu. Tretím nedostatkom bol samotný výkon cloudu – niekedy je preťažený, a zobrazenie reportu či len preklik v ňom nie je okamžitý, ale trvá aj pol minúty, za čo Vás asi Váš nadriadený zrovna nepochváli. Všetky tieto nedostatky vyriešil Power BI Premium, aj keď v niektorých prípadoch to úplne pochoval cenovou politikou.

Power BI Premium je samotná služba Power BI so všetkou jej funkčnosťou. Obrovskou výhodou je ale to, že dáta aj reporty sú hostované na vyhradených serveroch len pre Vašu spoločnosť. Nebijete sa teda s miliónmi ostatných používateľov o voľné zdroje na serveroch, ale máte servery vyhradené len pre Vás a pre nikoho iného, po vzore cloudu od IBM. To vám umožňuje nielen okamžite zobrazovať reporty, ale aj škálovať výkon na výkonnejšie servery, ak počiatočná konfigurácia nebude stačiť. Takisto nemáte takmer žiadne limity na veľkosť dát (bola zvýšená z 10 GB na 100 TB) ani na obnovovanie dát. Zároveň nemusíte platiť za každého užívateľa. A so službou Power BI Premium získavate automaticky licenciu na Power BI Report Server, ktorý umožňuje hostovať reporty na Vašich vnútrofiremných serveroch, a tým pádom sa vyhnúť cloudu (alebo splniť zákonné požiadavky všemožných regulácií o ochrane údajov).

Celé to funguje tak, že v rámci tejto služby si od Microsoftu prenajmete konkrétne servery, na ktorých budú bežať všetky komponenty Power BI – čiže transformácie údajov, dátový model a reportovacia vrstva. Momentálne sú na výber tieto 3 konfigurácie serverov:

Cenová politika funguje tak, že platíte len za prenájom serverov + prípadne za prístupy Power BI Pro. Power BI Pro prístupy sú ale potrebné len pre tých, ktorí potrebujú vytvárať reporty v cloude a používať všetku funkcionalitu cloudu. Ak cloud nechcete, stačí zaplatiť za prenájom serverov. Možno Vás ale zaskočí cena prenájmu – pri najnižšej konfigurácii P1 stojí prenájom jedného servera až 4 200 EUR / mesiac (!). Z čoho vyplýva, že takéto nasadenie sa vyplatí len pre väčšie množstvo, rádovo stoviek až tisícov užívateľov. Ak si chcete vyrátať orientačnú cenu pre Vaše nasadenie, tak Microsoft zverejnil Power BI Premium Calculator, kde nájdete aktuálne ceny.

Upozornenie: licenčnú politiku aj ceny licencií si vždy overte priamo s Microsoftom. Informácie v tomto článku majú výlučne informatívny charakter, na základe verejne dostupných informácií na webe powerbi.com, v čase zverejnenia tohto článku. Licenčné podmienky aj cena licencií sa v priebehu času môžu meniť, a preto sa s takýmito dotazmi obracajte priamo na Microsoft, ak zvažujete nákup tejto služby. Tento článok slúži iba ako rýchly prehľad možností a zdrojov, aby ste sa vedeli zorientovať, kam ďalej.

Ak Vás teda nezaskočila cena, tak tu máte prehľad aktuálnych aj plánovaných výhod v rámci Power BI Premium, ktoré Microsoft uvádza vo whitepaperi k službe:

  1. vyhradené servery a vyhradená kapacita pre Vaše Power BI
  2. limit na dáta 100 TB a žiadne užívateľské kvóty
  3. odstránená väčšina výkonnostných limitov z Power BI Pro, napr. množstvo a frekvencia obnovy dát
  4. inkrementálna aktualizácia dát – možnosť pridať do dátového modelu iba zmenené dáta
  5. pripnutie dôležitých datasetov do pamäte
  6. Data Refresh Nodes – servery vyhradené iba pre aktualizáciu dát
  7. read-only repliky
  8. geografická distribúcia serverov
  9. Power BI Report Server – hostovanie reportov na vlastných vnútrofiremných serveroch

To je teda v skratke to, čo ponúka služba Power BI Premium. Pre veľké nasadenia je to naozaj nevyhnutná možnosť, pre menšie nasadenia skôr voliteľná možnosť. Tak či tak, Microsoft týmto potvrdzuje, že Power BI nie je len ďalší z experimentov, ale že sa z neho stáva plnohodnotná služba, ktorú výrobca rozvíja vysokým tempom, a s ktorou má veľmi zaujímavé plány do budúcnosti. A to je veľmi pozitívna správa 🙂

Zdroje:

Power BI whitepaper – https://aka.ms/pbipremiumwhitepaper