PowerPivot alebo Power Pivot?

V poslednej dobe sa ma kopec ľudí pýta, ako sa správne píše PowerPivot. A ako sa to vlastne vyslovuje. Sám Microsoft zo začiatku prispel tak trochu do tohto zmätku, takže sa teraz pozrieme na to, ako je to správne.

Keď v roku 2010 vyšiel prvý PowerPivot, tak sa nazýval “PowerPivot”. Dôkazom buď screenshot z Officu 2010:

ppivot_nazov_01

Správna výslovnosť je “Pavr-pivot“, podľa svetovej autority na anglickú výslovnosť:

https://www.merriam-webster.com/dictionary/pivot

Problém ale vznikol okolo roku 2013, keď vyšiel Office 2013 a k nemu začali vychádzať ostatné “power” doplnky ako Power View, Power Query, Power Map a pod.. Už z tohto vidíte, že všetky ostatné doplnky sa nazývajú “Power medzera niečo”, pričom PowerPivot bol stále bez medzery. Ale kvôli kompatibilite, sa Microsoft rozhodol ponechať stále pôvodný názov, čo potvrdzuje aj screenshot z Officu 2013:

ppivot_nazov_02

Niekedy v tej dobe ale niekto z Microsoftu dostal spásonosnú myšlienku, že ideme skonsolidovať názvoslovie BI doplnkov. Takže ľady sa pohli, a PowerPivot premenovali na Power Pivot. A zároveň tento názov začali používať ako oficiálny aj v dokumentácii. Problém bol ale v tom, že verziu 2013 už nechali tak, a zmenu spravili až vo verzii 2016:

ppivot_nazov_03

Takže, záhada vyriešená 🙂 Je to síce stále trochu chaotické, ale časom snáď všetci začnú používať nový názov. Tak skoro to ale nebude, lebo zvyk je zvyk, a všetci powerpivotoví profesionáli používajú zo zvyku pôvodný názov. Okrem iného preto, že pri googlení riešení toho nájdete pod starým názvom oveľa viac. Takže preto ho používam aj ja, a tak skoro sa to asi nezmení 🙂 Každopádne, keď si budete nabudúce lámať hlavu nad tým, ktorý názov je správny, tak je to na 100% Power Pivot. Aj keď, skoro nikto ho takto nepoužíva 🙂